Pokračujeme v procházení si ukázek a příkladů značky zaměstnavatele a jejích atributů u zajímavých společností. V této druhé části se podíváme na společnosti Hubspot, Starbucks, L’Oreal, IKEA a ŠKODA AUTO.
Hubspot
Společnost Hubspot je rozhodně vzorem pro ostatní společnosti v souvislosti s demonstrací její firemní kulturu a hodnot. Společnost se rychle přizpůsobila hodnotovému posunu mezi kandidáty a jejich preferovanému způsobu práce. Například uznávají, že zaměstnance dnes motivuje poslání více než peníze. Proto se soustředí na budování kultury, kde se lidé cítí začleněni, posilováni a inspirováni a snaží se být co nejtransparentnější a nejflexibilnější.
Hubspot nabízí mnoho zaměstnaneckých výhod, včetně penzijního spoření a neomezené dovolené. Silně také dbají na rozvoj kompetencí a poskytují zaměstnancům každoroční příspěvky na zdokonalování jejich dovedností. Strategie HubSpot pro budování značky zaměstnavatele je vynikajícím příkladem osvojení si dovedností v oblasti interaktivních médií. Hubspot se dokonce v roce 2022 umístil na druhé příčce žebříčku nejlepších míst k práci.
Společnost má na své stránce kultury dokument známý jako The HubSpot Culture Code. Jedná se o interní dokument, který obsahuje vše, co chce společnost podporovat a vštěpovat svým zaměstnancům, kandidátům a publiku. Jen se neděste, má celkem 128 stran nebo zkrátka slidů. Něco k pročtení na dlouhé zimní večery.
Firemní kultura Hubspot je silně ovlivněna společným nadšením pro jejich poslání a metriky. Zakládají si na tom, že ve firmě jsou lidé, kteří mají zájem o růst a mezi jejichž hodnoty patří správný úsudek a řešení problémů zákazníků. Zaměstnanci společnosti HubSpot mají srdce (HEART) – je to zkratka slov – Humble, Empathetic, Adaptable, Remarkable, Transparent.
Důležitými prvky jejich kultury je to, že dopřávají zaměstnancům dostatek autonomie za jejich práci a projekty, zakládají si na transparentnosti, diverzitě a na tom, že se zaměstnanci jednají jako s lidmi a ne jen jako s čísly.
Starbucks
Starbucks, celosvětově nejúspěšnější kavárenský řetězec, odvádí kromě dopřávání svým zákazníkům výborné kávy také skvělou práci při vytváření silné komunity a pracovní kultury mezi svými zaměstnanci. Společnost se ke svým zaměstnancům chová jako k partnerům, podporuje jejich vazby a sebevědomí.
Společnost je známá zejména svými aktivitami na sociálních sítích, kde jednak propaguje svou firemní kulturu a také buduje online komunitu pro své zaměstnance. Tím, že společnost Starbucks vyzývá své současné i potenciální zaměstnance k interakci se svou značkou online, vytváří tým ambasadorů značky, kterým mohou uchazeči o zaměstnání důvěřovat. Proto svým cca 330 000 globálním zaměstnancům říká „partneři“, a ne „zaměstnanci“.
Posláním společnosti je podporovat neomezené možnosti lidského propojení. Hodnotami společnosti jsou následující – Craft (kladou důraz na detail, učí se a rostou, dosahujeme dokonalosti s vášní a kreativitou), Results (kterých dosahují soustředěně, poctivě a cílevědomě a inovativně), Joy (vytváří skvělou atmosféru, aby se tam všichni cítili dobře), Courage (přijímají konstruktivní zpětnou vazbu a prosazují odvážné nápady, které přesahují jejich komfortní zónu) a Belonging (uznávají každého člověka takového, jaký je, a chovají se k sobě navzájem důstojně a s péčí). Čím je Starbucks z mého pohledu velmi zajímavý je také jejich podpora DEI neboli Diversity, Equity a Inclusion.
Celý kandidátský i zaměstnanecký zážitek je navržen tak, aby byl začátkem inspirativní cesty, na které se s vámi bude jednat přátelsky, transparentně, důstojně a s respektem. Zaměstnávají osoby se zdravotním postižením a poskytujeme přiměřené úpravy a asistenční technologie, které lidem umožňují vykonávat jejich práci.
Věnují se také CSR aktivitám neboli aktivitám, a to tím, že dávají příležitost všem, a to například z řad válečných veteránů, jejich partnerů, uprchlíků atp. Dále se také snaží minimalizovat svou ekologickou stopu konkrétně prostřednictvím tisíců ekologičtějších budov pro jejich kavárny, recyklovatelnosti jejich kelímků a také investicemi do zdrojů obnovitelné energie.
Dbají také na to, že prodávaná káva pochází z 99 % z ověřených etických zdrojů. Jejich strategií je také investovat do školení a financování pěstitelů kávy a do roku 2025 zajistit 100 milionů kávovníků. Zapojují se mimo jiné i do komunitních prací věnují se podpoře a investicím do rozvoje jejich partnerů, aby se mohli rozvíjet dovednosti, prohlubovat kariéru a pomáhat jim dosahovat jejich osobních a profesních cílů. Odměňují ty zaměstnance/partnery, kteří dosahují výsledků, naplňují naše poslání a hodnoty a pomáhají ostatním uspět.
V roce 2022 se také umístili mezi dalšími stovkami společností, která splnily všechna kritéria a získaly 100% hodnocení a označení – „Nejlepší místo pro práci v oblasti rovnosti LGBTQ+“. Různorodost vede k větším nápadům.
Společnost Starbucks dává najevo svou hrdost a usilovně se snaží najímat různorodý tým, aby podpořila inkluzivitu a větší nápady. Už jsem je také zmiňovala v souvislosti s jejich působením na sociálních sítích, které využívají k ocenění svých zaměstnanců a zvýšení jejich produktivity společnost Starbucks dokázala, že si svých zaměstnanců cení více než svých produktů, a to například @StarbucksJobs na Instagramu a X (Twitteru) nebo prostřednictvím a Jobs Playlist na jejich kanálu YouTube. Má také hashtag (#sbuxjobschat), který umožňuje vyloženě potenciálním zaměstnancům komunikovat a konverzovat.
L’Oreal
Společnost L’Oreal je trvale považována za jednu z nejlepších firem k práci na světě. Důvodem jsou rozsáhlé kampaně a techniky budování značky zaměstnavatele. Mají celkem šest firemních hodnot, které jsou základem všeho dění, a to – vášeň, inovace, podnikatelský duch, otevřenost, snaha o dokonalost a odpovědnost.
Obdivuhodné jsou aktivity, kterými zvyšují angažovanosti svých zaměstnanců například používání hashtagů k vytvoření komunity. Společnost L’Oréal vytvořila dva hashtagy, aby přiměla lidi mluvit o svém pracovním životě na Instagramu – #LifeatLoreal byl původně navržen pro firemní komunikaci mezi různými kancelářemi v USA. Pod tímto hashtagem zaměstnanci zveřejňovali příspěvky o tom, jak se baví, jestli podnikají nějaké akce, jakou mají firemní kulturu a podobně. Společnost L’Oréal si neuvědomila, jak velkou publicitu to bude mít mimo firmu. Rozjela se velká kampaň, která povzbuzovala i další zaměstnance, aby se podělili o své zážitky, a nabízely se ceny, jako jsou iPady a GoPro, a možnost být prezentován na sociálních sítích společnosti L’Oréal. Druhým hashtagem je #lorealcommunity, který ale nevykazuje tak velkou popularitu v počtu příspěvků, jako #lifeatloreal.
IKEA
IKEA v této knize nesmí chybět už pro to, že se každý rok od 2017 až po 2023 umístila na prvním místě žebříčku Top zaměstnavatelé v kategorii Obchod & eCommerce. Vizí Ikea je „vytvářet lepší každodenní život pro co nejvíce lidí”. Naplňují tuto vizi tím, že nabízí takové výrobky, které mají být funkční a designové za ceny tak nízké, aby si je mohlo dovolit co nejvíce lidí. Zaměřují se také na ekonomické využívání zdrojů, a to snižováním množství surovin, recyklovat odpad a vyhledávat takové energie, které jsou šetrné k přírodě. Mají dokonce IKEA Foundation a dále spoluprací s UNICEF, díky kterým podporují vzdělávání dětí, pomáhají uprchlíkům a tak podobně.
V Ikea mají celkem 8 hodnot, a to – jít příkladem, pospolitost, péče o lidi a planetu, hospodárnost, jednoduchost, obnovovat a vylepšovat, odlišnost, která má smysl a předávání a přebírání zodpovědnosti
Co se mi moc líbí, tak že na kariérní stránce mají podstránky dedikované jednotlivým cílovým skupinám ve smyslu 50+, studenti a absolventi, rodiče a OZP. Vždy tu najdete obsah vytvořený explicitně pro tyto skupiny potenciálních zaměstnanců, a i success stories tu jsou přizpůsobené dané cílovce.
Doufám, že jste v prvním i druhém díle tohoto blogu našli zajímavé podněty k inspiraci a tento výtah příkladů se vám líbil.